کوله به دوش

بردن همه چیز نیست ولی تلاش برای بردن چرا!

مهاجرت گام به گام كبك (مدارك مورد نياز) - قسمت دوم

 

مدارک مورد نیاز جهت اقدام اولیه مهاجرت کبک:

۱-فرمهای درخواست مهاجرت:

*متقاضی بایستی کلیه فرمها را به صورت صحیح, کامل و واضح تکمیل نماید.در پر کردن فرمها دقت کنید که به همه سوالها جواب دهید در صورتی که سوالی به شما مربوط نمی شود از کلمه not applicable یا  "n/a" به جای پاسخ استفاده شود.

*برای دریافت فرمها روی نام فرمها کلیک کنید یا روی نام فرمها کلیک راست کرده و گزینه Save Target ASرا انتخاب کنید.

*در مورد نحوه تکمیل فرمها اینجا کلیک کنید

 توضیح: فرم ۱ و ۲ جز فرمها اصلی و باقی فرمها جز فرمهای وابسته هستند.

 

این فرم بایستی هم توسط متقاضی و هم توسط همسر پر شود.که شامل تمامی موارد اعم از مشخصات شخصی,رزومه کاری,تحصیلات و ... است. در مورد نحوه تکمیل این فرم در پست بعدی به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

*در مورد نحوه تکمیل این فرم اینجا کلیک کنید

 

یکی از شرایط شما برای مهاجرت این است که برای حداقل 3 ماهه اول اقامتتون بعد از دریافت ویزا حداقل توانایی مالی جهت تامین زندگی در کبک را داشته باشید.

به همین دلیل پر کردن این فرم الزامی است و ضمنا 1 امتیاز به شما نیز می دهد. نیاز به گواهی بانکی نیست. گرچند برخی برای احتیاط گواهی بانکی را نیز همراه مدارک می فرستند.

*در مورد نحوه تکمیل این فرم اینجا کلیک کنید

 

برای هر فرزند بالای 22 سال که قرار است همراه شما مهاجرت کنند  این فرم باید پر شود. و اگر هم ازدواج کرده اند بایستی همسرشان نیز این فرم را پر کند.

*در مورد نحوه تکمیل این فرم اینجا کلیک کنید

 

در صورتی که متاهل هستید یا دارای همسر بدون ثبت ازدواج یا پارتنر هستید, این فرم بایستی توسط همسر یا پارتنرتان پر شده و توسط هر دوی شما امضا شود. 

*در مورد نحوه تکمیل این فرم اینجا کلیک کنید

 

اگر شما یا همسرتان فامیل نزدیک در کبک دارید و می خواهید از امتیاز آن استفاده کنید بایستی این فرم را پر کنید.منظور از فامیل نزدیک همسر، فرزند، پدر یا مادر، برادر یا خواهر، پدر بزرگ یا مادر بزرگ میباشد

 به  لینک profession governed by a professional order مراجعه کنید و اگر شغل شما یا همسرتان در این لیست بود, این فرم را پر کنید. در صورتی که رشته هر دو شما در این لیست باشد.هر کدام از شما باید فرم جداگانه ای را تکمیل کند.

اگر شما یا همسرتان دارای حرفه ای هستید که نیاز است در کبک بازرگانی کنید بایستی این فرم را پر کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این فرمها به لینکهای  construction trades و   regulated vocational qualifications سر بزنید.

اگر شما یا همسرتان سابقه تدریس در پیش دبستانی ,ابتدایی,راهنمایی,دبیرستان دارید, این فرم را پر کنید

اگر شما یا همسرتان خارج از کانادا و آمریکا درس پزشکی خوندین و یا سابقه کار پزشکی خارج از کانادا و آمریکا دارید ,این فرم را پر کنید.

اگر وکیل دارید باید اصل این فرم را که هم توسط خودتون و  هم وکیلتون امضا شده است را نیز ارسال کنید

ضمنا در سایت اداره مهاجرت بسیار تاکید کرده که حتما از وکلای رجیستر شده اونجا استفاده کنند و ضمنا داشتن وکیل هیچ گونه مزیت یا الویتی برای هیچ کس ایجاد نمی کنه.

 ۲-هزینه درخواست مهاجرت:

هزینه درخواست مهاجرت برای متقاضیان Permanent worker

 در سال 2011

متقاضی اصلی

C$395

همسر

C$152

هر یک از فرزندان

C$152

برای هر یک از فرزندان بایستی مبلغ ۱۵۲ دلار کانادا را بپردازید به عنوان مثال برای یک خانواده با دو فرزند مبلغ ۸۵۱ دلار کانادا در وجه اداره مهاجرت کبک واریز کنید.

این هزینه حتما هنگام دریافت مدارک توسط اداره مهاجرت کبک باید قابل پرداخت باشد و  قابل استرداد نیست.بنابراین باید فرم پرداخت کردیت کارت یا اصل مانی اوردر یا چک را همراه سایر مدارک ارسال کنید.

روشهای پرداخت :

  • کردیت کارت

اگر جهت پرداخت از کردیت کارت استفاده می کنید باید فرم مربوطه به نام  Payment by credit card را پر کنید و همراه سایر مدارک ارسال کنید. این طور که از ظاهر فرم پیداست. صاحب کارت بایستی فرم را امضا کند. و چون دسترسی به صاحب کارت برای من مشکل بود. از این گزینه صرف نظر کردم

  • certified cheque
  • cheque issued by a Canadian company
  • cashier’s cheque

در مورد روشهای ۲و۳و۴ که پرداخت از طریق چک می باشد. اطلاعی ندارم و فکر هم نمی کنم زیاد به درد ما ایرانی ها که دستمون از دنیا کوتاه است بخوره.

  • Canada Post money order
  • bank draft or international money order

اکثرا روشهای ۵ و ۶ یعنی پرداخت از طریق مانی اوردر را پیشنهاد می کنند. که این مانی اوردر را می توانید از صرافی ها تهیه کنید و یا اگر کسی را در کانادا دارید ازش بخواین که براتون تهیه و پست کنه.

در این مورد دارم تحقیق می کنم و به محض کامل شدن اطلاعاتم و تهیه مانی اوردر در پستهای بعدی در مورد مانی اوردر و نحوه تهیه آن خواهم نوشت

* برای خواندن اصل مطلب در مورد روشهای پرداخت از سایت مهاجرت می توانید به این لینک  Payment methods مراجعه کنید.

 

۳-رزومه شغلی

رزومه یا اصطلاحا CV خودتون و همسرتون رو در صورت وجود بفرستید. 

۴-مدرک تحصیلی

اون طور که خودش تو سایتش گفته هم متقاضی اصلی و هم همسر باید تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات تمام مقاطع تحصیلی به غیر از ابتدایی را ترجمه و کپی برابر اصل کرده و ارسال کنیم.ولی اون طور که من تحقیق کردم فقط ترجمه دانشنامه مقاطع دیپلم, پیش دانشگاهی, دانشگاه و ریزنمرات دانشگاه را ارسال کنیم کفایت می کنه.

۵-مدارک زبان انگلیسی و فرانسه

فرستادن مدرک الزامی نیست ولی اگر دارید بهتر است بفرستید یا روز مصاحبه همراه خود ببرید.

مدارک معتبر زبان فرانسه (DELF, DALF, TEF, TCF, TEFAQ, TCFQ)

-مدارک معتبر زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL)

 

۶-سابقه کار

در صورتی که از امتیاز سابقه کار خود و یا همسرتان استفاده میکنید باید سابقه کار ۵ سال اخیر خود و همسرتان را که به تایید شرکت رسیده است را ارسال کنید.

سابقه بیمه اجباری نیست ولی برای محکم کاری بهتر است سابقه بیمه خود و همسرتان را نیز ارسال کنید یا در زمان مصاحبه همراه خود داشته باشید

در مورد سابقه کار و نحوه تهیه آن و همچنین درخواست سابقه بیمه در پستهای آینده توضیح خواهم داد.

۷-اقامت در کبک

اگر در کبک اقامت داشته اید باید مدارکی را که ثابت می کند در آنجا اقامت داشتید را ارائه دهید مثل کپی برابر اصل شده ویزا و مدت اقامت یا صفحاتی  از پاسپورت مربوط به اقامت در کبک.

۸-مدارک مربوط به اعلام خویشاوند در کبک

علاوه بر فرم مربوط به نام Declaration of a relative in QuébecDeclaration of a relative in Québecکه در قسمت فرمها نیز اشاره شد. بایستی مدارک زیر رانیز ارسال کنید.

-کپی برابر اصل ویزای اقامت دائم,پاسپورت کانادایی یا کارت شهروندی کانادیی خویشاوند مربوطه

-کپی برابر اصل اجاره نامه خانه در صورت مستاجر بودن یا پرداخت مالیات خانه خویشاوند

-کپی برابر اصل مدارکی که ثابت می کند که آنها این نسبت را باشما دارند

*یادآوری می شود که خویشاوند نزدیک فقط شامل همسر، فرزند، پدر یا مادر، برادر یا خواهر، پدر بزرگ یا مادر بزرگ میباشد

 

۹-مدارک شناسایی هویت

کپی برابر اصل شناسنامه خودتون و تمام همراهانتون و کپی برابر اصل مدارکی که ثابت می کند شما با هم نسبت همسریو فرزندی (مثل صفحات سوم و دوم شناسنامه) را دارید و کپی تمام صفحات پاسپورت.

۱۰-کارت پایان خدمت آقایان

من در سایت رسمی کبک ارائه همچین مدرکی را ندیدم. ولی با توجه به اینکه در فرمها تاکید زیادی روی خدمت سربازی شده بهتر است این مدرک هم ارسال شود. 

۱۱-مدارک مربوط به ازدواج یا پارتنر

 اگر متاهلید باید کپی برابر اصل ترجمه عقدنامه را نیز ارسال کنید و اگر هم خدای نکرده طلاق گرفته اید طلاق نامه و اگر هم باز خدای نکرده همسرتون فوت کرده, گواهی فوت همسر

اگر هم پارتنر دارید که البته تو کشور ما زیاد عرف نیست باید مدارکی مثل شماره حساب بانکی مشترک (اگه داشته باشيد و البته تاريخش خيلي جديد نباشه)، اجاره نامه, قبض آب و برق،مدارک مربوط به سفر (اگه مسافرت خارج از کشور با هم رفته باشيد )، عکسهاي مشترک بخصوص اگه عکس نامزدي يا شبيه اينها باشه، حتي دوستان مشترک و هر چيز ديگه اي که بتونه ثابت کنه شما حداقل یک سال با هم زندگی می کنید و در یک رابطه حقیقی هستید، را ارسال کنید.

۱۲-برچسب های آدرس

۸ تا برچسب که روش نام و نام خانوادگی و آدرس پستی خونتون رو که به زبان فارسی  نوشته شده را نیز تهیه کنید. اینا رو برای تسهیل مکاتباتشون با شما می خوان.

 

 

 

 

 
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ساعت 19:23  توسط ناشناس  |